Máme tu máj, lásky čas. Okrem iného čas jary, aj keď to tak nevyzerá, a zároveň je to čas pre Európsky týždeň testovania (European testing week), a to konkrétne od 17. do 24. Mája 2019.

Prečo o tom hovoríme?

Našim cieľom je upozorniť na skutočnosť, že Hepatitída tipu C a HIV je stále medzi nami a téma v spojitosti s týmito ochoreniami je pretrvávajúco aktuálna.

Teória pekná, ale nejaké fakta by neboli?

– 25% z 2,2 milióna ľudí nevedie, že sú HIV pozitívni. To má za následok oneskorenie prístupu potrebnej liečby.

– Podľa WHO (svetová zdravotnícka organizácia) je možné predpokladať, že 15 miliónov ľudí je nositeľom vírusového ochorenia hepatitídy B a 14 miliónov ľudí hepatitídy C. V prípade hepatitídy C je v Európe diagnostikovaných a liečených iba 3,5% ľudí.

Také divadlo okolo HIV a Hepatitídy C. Čo mi vôbec hrozí?

V oboch prípadoch ochorení je nutné si uvedomiť, že prejavy ochorení sú často asymptomatické (bezpríznakové) a teda včasná diagnostika je kľúčová k zaisteniu skorej medicínskej liečby.

Zanedbaním alebo ignorovaním zdravotného stavu sa v prípade ochorenia Hepatitídou C vyskytujú zdravotné problémy ako cirhóza pečene a  karcinóm pečene.

V prípade neliečeného vírusového ochorenia HIV je možné predpokladať následné ochorenie AIDS- syndróm imunitnej nedostatočnosti (Acquired immunodeficiency syndrome). Ochorenie AIDS môže u človeka prepuknúť na úrovni neurologickom, autoimunitnom, onkologickom alebo aj vplyvom oportúnnej infekcie (napr. prekonané chrípkové ochorenie). Následkom tohto ochorenia je v konečnom štádiu smrť.

 

Zaujala ma táto téma. Kde sa môžem otestovať?

Testovanie na HIV, Hepatitídu C sa u nás v OZ Prima uskutočňuje počas celého roku. V priebehu roku je možné sa dať otestovať aj na Syfilis. Okrem toho je dobre vedieť, že otestovať sa môžete každý piatok aj na Babuškovej v Checkpointe Domu Svetla Slovensko, v Národnom referenčnom centre na Limbovej či u svojho obvodného lekára.

 

Marcel

 

Chcem vedieť viac:

Európsky týždeň testovania: http://www.testingweek.eu/about-testing-week

Občianske združenie Dom Svetla Slovensko: http://www.domsvetlaslovensko.sk/