Poznáte tie dni, na ktorých konci máte chuť zaliezť do svojho bezpečného miesta a najlepšie z neho už nikdy nevyliezť? Také tie dni, kedy strácate vieru v ľudskosť, nádej pre tento svet a presvedčenie o tom, že sa jeden o druhého ešte predsa len zaujímame. Cestujete do práce, pozorujete ľudí okolo seba a máte pocit, že sa všetci niekam ženú. Možno ani sami nevedia za čím. Vystupujete z autobusu a nervózny pán kontrolujúci čas na hodinkách vám jasne naznačí, že mu stojíte v ceste a že by ste si mohli pohnúť. Pani, snažiaca sa naopak nastúpiť, vám takmer zatarasí cestu z autobusu, pretože má pocit, že ak by pokojne počkala pár sekúnd kým vystúpite, určite by zmeškala nejakú životnú príležitosť. Niekedy sa možno pristihnete pri tom, že sami patríte medzi týchto ľudí. Ľudí, ktorí majú plnú hlavu minulosti, plnú hlavu plánov do budúcnosti, pri tom najdôležitejšom sa ale nepozastavia. Pri tom jedinom, čo naozaj majú a čo môžu uchopiť tu a teraz. Ktorí žijú pre budúcnosť, na úkor prítomnosti. Myslia si, že majú všetko pod kontrolou a zabudli sa zastaviť. Zastaviť a poobzerať sa okolo seba. Ak by sa zastavili a poobzerali, uvideli by život v celej svojej rozmanitosti. Dobrý aj zlý, veselý aj smutný, plný radosti ale aj sklamaní, ani zďaleka nie dokonalý, no tiež nie beznádejný.

Naše klientske centrum pre mňa vždy bolo jedným z mála miest, kde sa čas, akoby naozaj nachvíľu zastavil. Kde vidím život taký, aký naozaj je. Kde len som, bez predsudkov a očakávaní a vážim si každý príbeh, ktorí sa nám naši klienti rozhodnú zdieľať. Príbeh plný šťastia, ktoré je jeho vypovedaním zrazu dvojnásobné, či príbeh plný smútku, ktorý sa zdieľaním stáva polovičným. Kčko je miestom, kde sa nehodnotí a nesúdi, kde sa počúva a snaží sa pochopiť. Kčko je symbolom istoty a bezpečia pre našich klientov, ale aj pre nás, kolegov. Často som svedkom toho, ako u nás v Kčku po výmene materiálu naši klienti ostanú bezslovne sedieť. Sedia…a mlčia… Akoby nám v tej chvíli ani nemali čo konkrétne povedať, chcú len nachvíľu spočinúť na mieste, kde si môžu vydýchnuť. Kde je k ním pristupované s rešpektom, kde sa môžu cítiť ako ľudia a porozprávať sa s nami o úplne obyčajných veciach. Kčko je pre nich miestom, kde sa nachvíľu môžu schovať pred chladným svetom. Takým, ako ho všetci v horších dňoch vnímame. A to, nakoľko na to máme objektívne dôvody, hodnotiť nejdem. Viem len toľko, že ak sa v Kčku s našimi klientmi nachvíľu zastavím, svet sa javí ako omnoho menej chladné miesto.

Laura

 

Vďaka nadácií Granvia sme naše Kčko, ktoré funguje od roku 2005, mohli po prvý krát kompletne zariadiť podľa našich predstáv a urobiť ho tak ešte príjemnejším miestom.

Týmto ďakujeme nadácií Granvia za túto príležitosť.

https://nadacia-granvia.sk/