V apríli sme odštartovali novinku: kvíz pre klientov. Pre veľký úspech sme sa rozhodli, že v kvízoch budeme pokračovať, a každý mesiac si jeden z nás zoberie jeho vyhotovenie na starosti. Tento mesiac pre nás pripravila kvíz naša Kika, tak poďme na to!

TEST PERVITÍN

 1. Aký je najmenej nebezpečný spôsob užitia pervitínu
  a) nie je medzi nimi rozdiel
  b) injekčná aplikácia
  c) šňupanie
  d) fajčenie
 2. Ako znížiš riziká, ak si pervitín užil/a? ( idú postupne: pred užitím – počas – po užití )
  a)poriadne sa najesť – vopred otestovať/ochutnať malé množstvo drogy ak je nová – piť veľa tekutín – oddychovať aj počas jazdy – užívať menej ako 2 za sebou idúce dni – pravidelný spánok
  b)veľa sa hýbať, čo najviac sa potiť, prehriať si organizmus ,aby sa pervitín vyplavil z tela von.
  c)ísť sám/sama na kľudné miesto, kde nikto nie je a kde budeš sám/sama.
 3. Aké sú príznaky dehydratácie?
  a) suché nohy a ruky, únava, pískanie v ušiach
  b) bolesť hlavy a zubov, červené oči
  c) sucho v ústach, suché pery, suché oči, tmavý moč, bolesť hlavy, znížená tvorba slín, smäd, únava
 4. S čím je najrizikovejšie kombinovať pervitín?
  a) s horúcou čokoládou
  b)s antidepresívami ( IMAO ), s liekmi na spanie ( barbiturátmi )
  c)s marihuanou
 5. Je možné dostať hepatitídu C aj cez ´´šňupátko´´?
  a)áno
  b) iba ak si mal/a krvácanie z nosa
  c) nie
 6. ANKETOVÁ OTVORENÁ OTÁZKA: Použil/použila si niekedy kapsule? Aké máš s nimi skúsenosti?

 

SPRÁVNE ODPOVEDE A VYSVETLENIE

1d – fajčenie ( Aký je najmenej nebezpečný spôsob užitia pervitínu? )

odpoveď : Najbezpečnejšie je drogu neužiť vôbec. V prípade, že si sa tak už rozhodol/la, tak fajčenie pervitínu predstavuje asi najmenej nebezpečný spôsob jeho užitia. Pri tomto spôsobe je veľmi nízke riziko predávkovania. Prenos ochorení je takmer vylúčený, pretože nedochádza ku kontaktu s krvou. Pri fajčení prechádzajú vdychované výpary cez pľúca priamo do krvi, takže je účinok okamžitý podobne ako pri injekčnej aplikácií. Prevencia predávkovania je pri fajčení jednoduchšia, nakoľko v momente, keď cítiš, že máš dosť jednoducho prestaneš vdychovať výpary.

 

2a – poriadne sa najesť – vopred otestovať/ochutnať malé množstvo drogy ak je nová – piť veľa tekutín – oddychovať aj  počas jazdy – užívať menej ako 2 za sebou idúce dni – pravidelný spánok (Ako znížiš riziká, ak si pervitín užil? )

 

3c – sucho v ústach, suché pery, suché oči, tmavý moč, bolesť hlavy, znížená tvorba slín, smäd, únava ( Aké sú príznaky dehydratácie? )

odpoveď: Ak si dehydrovaný/ná, tvoje telo stráca schopnosť potiť sa. Ak sa nemôžeš potiť, tak telo stráca jeden z hlavných spôsobov ako sa ochladzovať. Odpočinok od fyzickej námahy, ochladenie a pitie nealkoholických/neergetických nápojov sú veľmi dôležité. Sú to spôsoby ako sa vyhnúť vážnemu riziku dehydratácie a kolapsu. Pozor! Alkohol je tiež nevhodný, pretože je to diaretikum ( je močopudný ) .

 

4b – s antidepresívami ( IMAO ), s liekmi na spanie ( barbiturátmi ) (S čím je najrizikovejšie kombinovať pervitín? )

odpoveď: Najbezpečnejšie je pervitín nekombinovať vôbec, nakoľko kombinovaním zvyšuješ svoje riziko rôznych komplikácií. Mimoriadne nebezpečné sú však kombinácie pervitín + lieky na spanie a pervitín + antidepresíva ( ohrozuje život – riziko serotoninového syndrómu! ) . Netreba však podceňovať ani iné kombinácie napr. pri alkohole hrozí otrava, lebo necítite vypité množstvo. A marihuana zasa zosilňuje účinok pervitínu, čo znamená, že účinky sú vopred ťažko odhadnuteľné.

 

5a – áno (Je možné dostať hepatitídu C aj cez ´´šňupátko´´? )

odpoveď: Šňupanie je menej rizikové ako injekčné užívanie. No aj pri šňupátku treba myslieť na to, že náradie sa nemá zdieľať. Pervitín pôsobí negatívne na sliznicu, aj samotné šňupátko môže sliznicu poškrabať a poškodená sliznica môže byť bránou na prenos´´ céčka´´ a iných ochorení. Obzvlášť ak šňupátko používate po nakazenej osobe.