Určite niektorým z Vás neunikla kampaň „Suchý február“, ktorá mala za cieľ upozorniť na nadmerné užívanie alkoholu a vyzývala k akejsi striedmosti, dokonca až abstinencii na jeden mesiac. Tak ako? Vyskúšali ste si to aj vy? Tu je zopár riadkov od našej kolegyne Kiky, ktorá si teda suchý február vyskúšala na vlastnej koži.

Môj suchý február

sa začal už začiatkom januára, kedy som vlastne ešte ani netušila, že sa podobná kampaň chystá. Bola som po prvej dávke očkovania proti COVID19 a niekde som čítala, že obmedziť alkohol je v tomto prípade veľmi vhodné.

„Suchý“ február a prečo je to fajn dať si na mesiac „pauzu“? Na počutie to znie naozaj hrozne, keď si človek predstaví, že by si mal skúsiť dať pauzu od alkoholu, veď nie je závislý. Ale povedzme si úprimne. Kto z nás si občas po práci alebo škole, či náročnom dni nedal pohár vína alebo v piatok pivo s kamošmi? Deje sa to aspoň raz za týždeň? Dva týždne? Tri? Aspoň v mojom prípade to tak bolo a tak som sa rozhodla, že spravím taký  experiment sama so sebou. Nie, že by som sa bála, že to nedokážem, skôr ma zaujímalo moje vlastné prežívanie a ako zareaguje nato moje telo a psychika.

Keďže v januári oslavujem meniny, bolo pre mňa zvláštne, že si namiesto vína pripíjam s vodou, za iných okolností by som si určite s blízkymi štrngla. Počas tohto obdobia som mala viacero dní, kedy som si povedala, že by som si naozaj dala aspoň jeden pohár vína na uvoľnenie alebo na chuť. Bolo to zvláštne, uvedomiť si, že vlastne premýšľam nad tým, že by som si vypila. Premýšľala som, že aká bola vlastne najdlhšia doba môjho nepitia od 18 rokov a vlastne som si nevedela odpovedať. Stále ma napadali nejaké akcie s kamarátmi a kamarátkami, kde som si po väčšine raz za dva týždeň určite niečo vypila. Ako som aj predpokladala, tento „pôst“ som prežila bez akýchkoľvek nutkaní, ba dokonca aj keď to obdobie skončilo, nemám chuť si niečo vypiť doteraz. Cítim sa po tejto výzve veľmi fajn, lebo som si opäť dokázala, že mám pevnú vôľu a rovnako tak som dopriala svojmu telu detox, za čo sa mi telo patrične odvďačilo v podobe osobných progresov.

Prečo o tom hovorím a je to dôležité?

Výskum WHO preukázal, že každý Slovák a Slovenka nad  15 rokov vypijú za rok viac ako 11,5 litrov alkoholu, čo je alarmujúce. V dobe pandémie a prerušenia sociálnych kontaktov sme o to viac náchylnejší na užívanie akýchkoľvek látok. Všetkého veľa škodí a tak je to aj v prípade alkoholu. Aj keď si mnohí myslíme, že je to v našom prípade zbytočné, spravme niečo pre svoje zdravie. Zlepšime si spánok, zhodíme možno pár kíl, necháme zregenerovať našu pečeň, zlepšime si duševné zdravie a dokážeme sami sebe, že problém s pitím skutočne nemáme. Nemusí to byť len v čase kampani. Svoj život máme vo svojich rukách, tak začnime už dnes 😊.

 

Kika