„Tu a teraz“

Na našej minulej spoločnej tímovej supervízii mi kolega z Primy povedal, že som ho naučila byť s klientmi „tu a teraz“. A vtedy som si uvedomila, že to je presne to, čo ma práca v Prime naučila a učí doteraz. Keď prichádza klient do Káčka alebo k nášmu autu na streetwork službe, vždy prichádza ako človek so svojim aktuálnym prežívaním, emóciou či skúsenosťou. Síce sme sa mohli spolu vidieť na predošlej službe kedy prišiel šťastný s informáciou o novej práci, dnes prichádza úplne unavený a sklesnutý, pretože má chorú manželku a potrebuje pre ňu zabezpečiť lekára. Ten istý človek, prešlo pár dní – úplne iná situácia, emócie a potreby. Pracovať s tým, s čím aktuálne klient prichádza buduje vzťah – reagujeme priamo v reálnom čase na jeho reálne prežívanie. Každá takáto prítomná spätná väzba na aktuálne prežívanie klienta stavia dôveru v nás a naše služby.

V Prime mám aktuálne pauzu od práce v teréne, pretože som sa stala mamou a naplno venujem svoj čas dcérke. Pri každodennom živote s ňou narážam nato ako úžasne vedia byť deti prítomné v danom okamžiku. Pre takto mále deti ako je moja dcérka, ktorá má rok a pár mesiacov, akoby neexistuje včera a zajtra ale „iba“ dnes, „tu a teraz“. A hlavne v materstve platí zásada, čo fungovalo na zaspávanie dnes, čo chutilo na obed dnes, vôbec nemusí platiť a chutiť zajtra. Zrkadliť a vnímať to, čo aktuálne dieťa potrebuje, byť pri ňom a chápať hneď v prítomnom okamihu čo sa deje, býva základnou náplňou práce rodiča. Dcérka plače, lebo jej padla kocka, s ktorou sa hrala pod stôl a nevie ju vybrať. Plače, žiada o pomoc mňa, mamu. Ja práve umývam riad, neviem hneď reagovať, ona svoj plač zintenzívni a  ja do pár sekúnd reagujem a snažím sa vyhodnotiť čo sa asi udialo, prečo plače. Ukazuje pod stôl a ja pochopím, že jej chýba kocka, ktorá jej tam spadla pri hre. Kocku jej podám. Dcérka dáva ruky hore, chce sa objať a upokojiť v bezpečí. Až po mojej reakcii a bezpečnom kontakte sa dcérka vracia k hre s kockami. Deti dokážu veľmi intenzívne a rýchlo dať najavo svoju nespokojnosť v aktuálnom prežívaní. Byť pri dcérka „tu a teraz“ je priam nevyhnutné nato, aby som dokázala reagovať hneď, naladiť sa na jej prežívanie, emóciu, konanie  – aby bola jej potreba uspokojená a ona bola spokojná. To je ten základ nášho vzťahu a bezpečnej vzťahovej väzby.

Príklad s klientom z Primy mohol vyzerať aj tak, že keď príde druhý krát na službu ja predpokladám, že budeme hovoriť o jeho novej práci a otvorím túto tému odhliadnuc od toho ako na mňa pôsobí skleslo. Klient záverom možno neodpovie, bude ticho prípadne odíde, pretože bude riešiť aktuálne úplne inú situáciu – zdravie manželky. Príklad s mojou dcérkou mohol dopadnúť tiež inak, napríklad by som jej padnutú kocku nepodala, nechala ju plakať a ona by sa začala postupne hrať s niečím iným a upokojila sa. Avšak nabudúce by ma už o pomoc nemusela požiadať, rezignovala by a nebola by som pre ňu tým bezpečím a pomocou, ktorú potrebuje v spoznávaní sveta. V oboch týchto situáciách som sa však v realite správala inak, snažila som sa byť „tu a teraz“ prítomná s klientom a s dcérkou – reflektovala som náladu a prežívanie klienta, spýtala sa ho čo ho trápi, pretože vyzerá skleslo a snažila som sa cez ukazovanie moje dcérky prísť nato, čo jej chýba. Výsledkom môjho pôsobenia „tu a teraz“ bolo, že klientovi som pomohla nájsť kontakt na lekára, ktorého potreboval pre svoju manželku a na ďalších službách sme sa videli znova a znova a viedli dôverné rozhovory. Moja dcérka potrebuje pomoc každý deň, plače, pýta si ju odo mňa opätovne, som pre ňu dosť dobrá mama, ktorá reaguje a pomáha keď je potreba.

Byť prítomný sa zdá byť veľmi jednoduché ale pri všetkých našich cieľoch, povinnostiach a plánoch niekedy máme v hlave viac políčok na odškrtnutie v diári ako reálne a naplno prežitých situácii z dňa. Prežívať prítomnosť tak naozajsky „tu a teraz“ či už sama so sebou alebo najbližšími, byť pre druhých tým človekom, ktorý prítomne načúva a reflektuje čo sa im aktuálne deje  – to je cieľ mojich dní –  a ďakujem klientom a práci v Prime ako aj mojej dcérka, že ma to učia každý deň.

Z.